امتیاز این مطلب
 • 5.00 / 5 5
(1 vote)

چمدان سخت (Hardside) در مقابل چمدان نرم (Softside) کدام یک بهتر است؟

چمدان سخت (Hardside) در مقابل چمدان نرم (Softside) کدام یک بهتر است؟ یکی از دوستان ما با نام مریم تصمیم داشت یک چمدان جدید بخرد، اما نمی توانست بین چمدان سخت ( Hardside ) و چمدان نرم ( Softside ) یک را اتتخاب کند. انتخاب آسان نبود زیرا هر کدام از آن ها مزایا و معایبی داشتند. او تحقیقات خود را کامل کرد و در نهایت تصمیم به خرید یک چمدان سخت ( Hardside ) گرفت.

اما پیش از خرید یک چمدان سخت ( Hardside ) او با گستردگی مختلف جنس ها از جمله آلومینیوم، پلی کربنات، ABS، پلی پروپیلن و سایر گزینه های پلی چیزی غافلگیر شد. مریم مجبور شد که تحقیقات بیشتری انجام دهد. به هر حال، مریم  واقعی نیست. ما آن را ساختیم تا دریای بی پایان چمدان ها را به شما نشان دهیم.

در این راهنما همه چیزهایی را که شما ( و مریم ) باید در مورد موارد مختلف بدانید، توضیح خواهیم داد تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

کدام یک محبوب تر است؟ چمدان نرم یا سخت

در دهه ۶۰ میلادی، بیشتر افراد دارای چمدان های آلومینیومی، چرمی و پلاستیکی با پوسته سخت بودند. در حدود یک دهه بعد این روند به سرعت تغییر کرد، هنگامی که پیشرفت در چمدان های پارچه ای ( نرم )، آن ها را به انتخاب محبوب تری تبدیل کرد. تا به امروز، چمدان های پارچه ای ( نرم ) جایگاه اول را به خود اختصاص داده اند.

طبق آمار سایت ” گزارش های مصرف کننده ”  www.consumerreports.org، مردم تنها ۲۳٪ از چمدان های سخت برای حمل استفاده می کنند. این کمی تکان دهنده است، با توجه به اینکه در حال حاضر حدود ۴۰ تا ۵۰٪ چمدان های جدید از مواد سخت ساخته شده اند.

بنابراین امروزه ، چمدان های پارچه ای ( نرم ) به وضوح محبوب تر هستند. با این وجود، مردم هنوز نمی دانند که کدام یک بهتر است.

چمدان سخت در مقابل چمدان نرم

چمدان های سخت و نرم ( پارچه ای ) هر دو مزایای خود را دارند. چمدان سخت محافظت بیشتری از اقلام داخل چمدان ارائه می دهد، ضد آب است و تمیز کردن آن راحت تر است. از طرف دیگر، چمدان های نرم ( پارچه ای ) انعطاف پذیر و سبک وزن تر هستند و البته ترک نمی خورند. از نظر دوام و قیمت هر دو تقریباً مشابه هستند.

مزایای چمدان سخت ( Hardside ) 

 • سایز آن تغییر نمی کند. این مورد برای جایی که محدودیت های اندازه نقش مهمی دارند، مناسب است.

 • محافظت بهتر از لوازم الکترونیکی و مواد شکننده.

 • ضد آب یا دافع کننده آب می باشد.

 • به راحتی قابل تمیز کردن است.

 • اغلب با قفل ترکیبی تأیید شده TSA همراه است.

معایب چمدان سخت ( Hardside ) 

 • ترک ها پس از سایش طبیعی می توانند ظاهر شوند.

 • در جاهای تنگ قابل فشرده شدن نیست.

 • اغلب سنگین تر است.

 •  قابل خراش و خط و خش است.

 • برای بسته بندی های مکعبی خیلی مفید نیستند.

مزایای چمدان نرم ( Softside )

 • اغلب سبک تر از چمدان های سخت هستند.

 • بیش از حد بسته می شود، یعنی سایز آن تعییر می کند. این مورد برای جایی که محدودیت های اندازه نقش مهمی دارند، مناسب است.

 • در فضاهای تنگ راحت تر جای می گیرد.

 • دیر تر از قیافه می افتند، زیرا خراش ها قابل مشاهده نیست.

 • برای بسته بندی مکعبی مناسب است.

معایب چمدان نرم ( Softside )

 • پارچه می تواند پاره شود.

 • تمیز کردن آن سخت تر است.

 • آب به راحتی در داخل چمدان نفوذ می کند.

 • محافظت کمتر از اشیاء الکترونیکی و مواد شکننده.

 • بندرت با قفل چمدان همراه است.

مقایسه جنس چمدان های سخت ( Hardside )

در جدول زیر، ما هر یک از جنس های چمدان سخت ( Hardside ) را با توجه به قیمت، دوام و وزن آن ها ارزیابی کرده ایم.

جدول مقایسه جنس چمدان های سخت ( Hardside )

کدام جنس با دوام ترین است ؟

اگر به دنبال بادوام ترین جنس چمدان سخت ( Hardside ) هستید، پیشنهاد می کنیم پلی کربنات یا آلومینیوم را انتخاب کنید. اگرچه آلومینیوم بسیار با دوام تر از پلی کربنات است، اما ۲ تا ۵ برابر گرانتر و سنگین تر است، بنابراین اغلب چمدان های پلی کربنات یک انتخاب هوشمندانه هستند.

آکریلونیتریل بوتادین استایرن ( ABS )

آکریلونیتریل بوتادین استایرن ( Acrylonitrile Butadiene Styrene ) یا به اختصار ABS ترکیبی از سه ماده مختلف است. اگرچه این ماده در صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد، اما به دلیل هزینه های ارزان تولید، ABS محبوب ترین ماده ای است که برای چمدان های سخت استفاده می شود، به خصوص در چمدان های ارزان قیمت. شما می توانید به جای خرید یک چمدان پلی کربنات تک سایز، با همان قیمت یک ست کامل چمدان با جنس ABS را خریداری کنید.

در مقایسه با سایر پلاستیک های مورد استفاده در چمدان های سخت، ABS سفت ترین است. با این وجود استحکام و دوام ندارد، زیرا هم پلی پروپیلن و هم پلی کربنات دوام و ماندگاری بیشتری دارند. به دلیل عدم انعطاف پذیری در چمدان های ساخته شده از ABS در شرایط سخت احتمال ترک خوردگی وجود دارد.

سرانجام ، ABS نسبت به پلی کربنات سبک تر است، اما به اندازه پلی پروپیلن سبک نیست. به همین دلیل است که اکثر چمدان های ارزان قیمت نسبت به چمدان های گران قیمت که از مواد دیگری مانند پلی کربنات ساخته می شوند، سبک تر هستند.

پلی کربنات ( Polycarbonate )

پلی کربنات ( Polycarbonate ) یا به اختصار PC، دومین ماده مورد استفاده محبوب در چمدان های سخت ( Hardside ) است.

پلی کربنات ( Polycarbonate ) نسبت به ABS یا پلی پروپیلن ( Polypropylene )، بسیار مقاوم در برابر ضربه است. به محض دیدن چمدان های ABS و پلی کربنات، فکر می کنید که ABS به دلیل سفت بودن از دوام بیشتری برخوردار است. اما در واقع این طور نیست، بلکه پلی کربنات بسیار انعطاف پذیر تر است و مقاومت بیشتری در برابر ترک ها دارد، به همین دلیل انتخاب مناسبی برای سفرهایی است که چمدان در آن به دوام بالایی نیاز دارد.

با این حال، دوام افزایش یافته با هزینه ای همراه است، زیرا پلی کربنات ( Polycarbonate ) بسیار گران تر و سنگین تر از ABS و پلی پروپیلن است.

پلی پروپیلن ( Polypropylene )

در مقایسه با ABS یا پلی کربنات، از پلی پروپیلن ( Polypropylene ) به ندرت در چمدان ها استفاده می شود.

در مقایسه با ABS یا پلی کربنات، پلی پروپیلن ( Polypropylene ) سبک ترین است و همچنین بسیار بادوام است. ( از ABS با دوام تر است اما به اندازه پلی کربنات با دوام نیست ). از نظر هزینه، پلی پروپیلن ( Polypropylene ) به اندازه پلی کربنات ( Polycarbonate ) گران نیست و قیمت آن کمی شبیه به چمدان های ساخته شده از ABS است.

نکته ای که در مورد چمدان های ساخته شده از پلی پروپیلن ( Polypropylene ) مشاهده می شود این است که مردم فکر می کنند به دلیل ارازن بودن، وزن و انعطاف پذیری آن ها نسبت به چمدان ساخته شده از ABS یا پلی کربنات، دوام کمتری نیز دارند، این طرز فکر درست نیست. این تصور غلط از دوام پلی پروپیلن، دلیل عدم محبوبیت آن در چمدان ها می باشد.

آلومینیوم ( Aluminum )

از بین تمام  جنس های چمدان های سخت، آلومینیوم ( Aluminum ) با دوام ترین جنس است.

چمدان های برند ریمووا ( Rimowa ) مثالی روشن از چمدان های آلومینیومی است. این برند از سال ۱۹۳۷ میلادی چمدان های آلومینیومی می سازد و تجربه آن ها تقریبا غیر قابل انکار است. دوام در خود مواد پنهان است زیرا آلومینیوم ( Aluminum ) برای شکستن بسیار سخت است. هنگام فشار زیاد، به احتمال زیاد آلومینیوم ( Aluminum ) به جای ترک خوردن و شکسته شدن، خم می شود.

با این حال، آلومینیوم ( Aluminum ) به ندرت در چمدان ها مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر به دلیل این که سنگین تر از پلاستیک است و هزینه های بسیار زیادی نیز دارد.

معمولاً چمدان های آلومینیومی ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار قیمت دارند و این در حالی است که می توان چمدان های پلی کربنات با دوام را با قیمت ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار خریداری کرد.

مقایسه جنس چمدان های نرم ( Softside )

در جدول زیر، ما هر یک از جنس های چمدان نرم ( Softside ) را با توجه به قیمت، دوام و وزن آن ها ارزیابی کرده ایم.

مقایسه جنس چمدان های نرم ( Softside )

کدام یک از جنس ها با دوام ترین است ؟

بادوام ترین چمدان های پارچه ای از نایلون ( Nylon )، نایلون کوردورا ( Cordura nylon ) و نایلون بالستیک ( Ballistic nylon ) ساخته شده اند. نایلون به خودی خود از مقاومت بالایی در برابر سایش و پارگی برخوردار است که بسیار مناسب چمدان می باشد. اگرچه نایلون ( Nylon ) از پلی استر گران تر است، اما بسیار با دوام تر است، بنابراین پیشنهاد می کنیم همیشه با چمدان های نایلونی  به سفر بروید.

پلی استر ( Polyester )

 از پلی استر ( Polyester ) معمولاً در چمدان های پارچه ای ارزان قیمت استفاده می شود زیرا از نایلون ( Nylon ) ارزانتر هستند. هنگامی که به خواص آن نگاه می کنید، پلی استر نسبت به نایلون یا برزنت ( Canvas ) از دوام و مقاومت کمتری در برابر خراش برخوردار است. با این حال وزن کمتری از نایلون ( Nylon ) دارد که این یک امتیاز مثبت است.

وقتی چمدان های پلی استر ( Polyester ) را در اولویت قرار می دهید، حداقل سعی کنید ضخامت ۸۰۰D را تهیه کنید که تا حدودی بادوام باشد.

نایلون ( Nylon )

نایلون ( Nylon ) گرانتر از پلی استر است، از این رو دلیل گران بودن چمدان ها این است که معمولاً از نایلون ساخته می شوند.

در ضخامت، پارچه های نایلونی معمولاً پایین تر از پلی استر هستند اما قوی تر هستند. به عنوان مثال، نایلون با ضخامت ۴۵۰D از پلی استر با ضخامت ۶۰۰D قوی تر است. همچنین نایلون در برابر سایش و پارگی مقاومت بیشتری دارد، که مناسب چمدان های پارچه ای است.

نکته قابل توجه این است که نایلون ( Nylon ) کمی سنگین تر از پلی استر ( Polyester ) است.

نایلون بالستیک ( Ballistic nylon )

اگرچه نایلون بالستیک ( Ballistic nylon ) از نخ های نایلونی ساخته شده است، اما خواص آن متفاوت است. این ماده در نتیجه آزمایش WW2 بدست آمد که سعی داشتند مواد پارچه ای ضد گلوله بسازند. این نایلون متفاوت است و از نخ های ضخیم تر و سنگین تر ساخته شده است (معمولاً ۸۴۰D یا ۱۰۵۰D). اگرچه آن ها نتوانستند آن را ضد گلوله بکنند، اما پارچه ای ایجاد کردند که اساساً برای سفر است.

نایلون بالستیک ( Ballistic nylon ) بیشتر در کوله پشتی و سایر وسایل مسافرتی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به مقاومت بیشتری دارند. نسبت به نایلون ( Nylon ) معمولی سنگین تر است و از مقاومت بیشتری در برابر پارگی و سایش در مقابل نایلون ( Nylon ) یا پلی استر، برخوردار است.

نایلون کوردورا ( Cordura nylon )

نایلون کوردورا ( Cordura nylon ) نوع دیگری از نایلون است و تا حدودی شبیه به نایلون بالستیک ( Ballistic nylon ) می باشد. در همان دوران توسعه یافت و به طور مشابه ای با دوام است. همچنین کوردورا از نخ های نایلونی با ضخامت ۱۰۵۰D ساخته شده است.

این جنس در وسایل مسافرتی پر مصرفی که نیاز فوق العاده ای به دوام و ضد آب بودن دارند، استفاده می شود. تفاوت اصلی با نایلون بالستیک ( Ballistic nylon ) در این است که کوردورا مقاومت بیشتری در برابر سایش دارد و بیشتر شبیه برزنت ( Canvas ) است. البته، به اندازه نایلون بالستیک ( Ballistic nylon ) در مقابل پارگی مقاوم نیست.

هر دو جنس فوق العاده قوی ای هستند و هر دو گزینه مناسبی برای محصولات مسافرتی پارچه ای مانند کوله پشتی و چمدان هستند.

برزنت ( Canvas )

برزنت ( Canvas ) پارچه ای بافته شده است که از مخلوط پنبه و شاهدانه ساخته می شود. اگرچه به ندرت در چمدان ها استفاده می شود، اما استفاده از آن در کوله پشتی ها و سایر محصولات مسافرتی بسیار رایج است.

از پلی استر ( Polyester ) معمولی قوی تر است، اما به اندازه نایلون ( Nylon ) قوی نیست. از آنجا که از مواد ارگانیک به جای پلاستیک ساخته شده است، خیلی ضد آب نیست و اگر در شرایط مرطوب باقی بماند شروع به پوسیدگی می کند. همچنین از پلی استر ( Polyester ) یا نایلون ( Nylon ) سنگین تر است و می تواند بسیار گران باشد.

به دلیل ظاهری طبیعی تر، به جای استفاده در چمدان بیشتر در کوله پشتی، کیف دستی و کاپشن متداول است.

چرم ( Leather )

اگرچه در دهه ۵۰ میلادی از چرم ( Leather ) در چمدان ها بسیار استفاده می شد، اما به سرعت از چمدان های پارچه ای، آلومینیومی و پلاستیکی فاصله گرفت. امروزه، پیدا کردن چمدان های چرمی کار سختی است، به جز برخی از گزینه های لاکچری که در آن برند ها، ظاهر قدیمی چمدان خود را جشن می گیرند. با این حال، چرم ( Leather ) هنوز هم به طور گسترده ای در کیف های دستی، کوله پشتی و کیف های دوشی استفاده می شود.

چمدان های چرمی بسیار بادوام تر از چمدان های پلی استر و نایلون هستند. اگر از آن ها خوب مراقبت شود، می توانند یک عمر دوام داشته باشند.

نقطه ضعف اصلی چمدان های چرمی این است که آن ها بسیار سنگین هستند و به اندازه کافی در مقابل آب و هوا مقاوم نیستند و کمی نیز گران هستند.

سایر مطالب چگونه چمدان خود را آسانتر پیدا کنیم؟ » نحوه خرید یک چمدان » نحوه تهیه کوله پشتی برای کمپینگ » چگونه برای یک سفر کمپینگی آماده شویم؟ » نحوه حمل یک کوله پشتی سنگین » چگونه کوله پشتی خود را برای سفر آماده کنیم؟ » نحوه سازماندهی یک کیف پول » تمیز کردن کیف پول چرم » چگونه کیف پول خود را مرتب کنیم؟ » آموزش تهیه چک لیست برای بستن چمدان » چگونه چمدان گمشده را پیدا کنیم؟ » چگونه چمدان خود را ردیابی کنیم؟ » چگونه چمدان خود را ایمن نگه داریم » نحوه تنظیم مجدد قفل چمدان » انتخاب چمدان مناسب برای سفر » سؤالات متداول در مورد انواع مختلف کوله پشتی » مقایسه انواع مختلف کوله پشتی : کدام یک برای شما مناسب است؟ » بهترین مکعب های بسته بندی برای حمل کدامند ؟ » مواردی که هنگام خرید چمدان باید در نظر بگیرید » راهنمایی درباره خرید کوله پشتی لپ تاپ » میلیون ها زائر شیعه برای مراسم اربعین به سمت کربلا حرکت می کنند » بررسی و رتبه بندی برند دلسی پاریس » بادوام ترین برندهای چمدان » محبوب ترین و بدترین برندهای چمدان کدامند؟ » مقایسه بهترین برندهای چمدان در سال ۲۰۱۹ » انتخاب کوله پشتی مدرسه » نحوه انتخاب کوله پشتی برای مدرسه » خرید کوله پشتی برای مدرسه یا مسافرت » بررسی و رتبه بندی برند آمریکن توریستر » آماده سازی کوله پشتی برای پیاده روی یا کمپینگ » خرید کوله پشتی برای پیاده روی و کمپینگ » جا کلیدی ( Key Case ) » ساک مسافرتی ( Duffel Bag ) » اسلینگ بگ ( Sling Bag ) » کیف لباس ( Garment bag ) » مسنجر بگ ( Messenger Bag ) » کیف کمری معروف به فانی پک یا بوم بگ » کیف توالت ( Toiletry Bag ) » نرخ عوارض خروج از کشور » پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت اینترنتی » استعلام ممنوع الخروجی از طریق اینترنت » ShelfPack در عرض چند ثانیه از یک چمدان به قفسه لباس تبدیل می‌شود » ۱۱ انتخاب هوشمند که تجربه شما از سفر را متحول می‌کند » اطلاعات جالب درباره چمدان، کیف شانه ای و کوله پشتی » نگاهی به انواع مختلف چرم » چمدان نرم ( Soft ) یا چمدان سخت ( Hard ) » هنگام گم کردن چمدان در فرودگاه چه باید کرد؟ » با ۲۰ مورد از بهترین خطوط هوایی دنیا آشنا شوید » شرایط دریافت ارز مسافرتی » کریستیانو رونالدو سفیر آمریکن توریستر » قفل TSA چیست؟ » چمدان HYPERGLIDE دلسی » راهنمایی درباره سایز چمدان ها »
پست قبلی راهنمایی درباره خرید کوله پشتی لپ تاپ
پست بعدی مواردی که هنگام خرید چمدان باید در نظر بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید