امتیاز این مطلب
  • 5.00 / 5 5
(1 vote)

انواع چرم

انواع مختلفی از چرم وجود دارد که در محصولات زیادی مورد استفاده قرار می گیرد و ما از آن لذت می بریم. این محصولات شامل مبلمان، لباس، کیف و کفش، لوازم جانبی و غیره است. تفاوت اصلی این است که هر چرم چگونه ساخته شده و ترمیم می شود. به عنوان یک نتیجه، انواع مختلف چرم را می توان با روش های مختلفی مورد استفاده قرار داد. چرم از پوست حیوانات مرده است که از طریق فرایندهای مختلف ترمیم می شود تا برای پوشش مبلمان، ساخت کیف و کفش، لباس و بسیاری از کاربردهای دیگر را مورد استفاده قرار گیرد. چرم  در برابر خراش بسیار با دوام و مقاوم است و در عین حال بسیار ظریف هم است.

در این راهنمای کوتاه، ما انواع مختلفی از چرم، از جمله چرم دانه کامل، چرم دانه بالا، چرم تقسیم شده، چرم جیر، چرم بازسازی شده و چرم مصنوعی را بررسی خواهیم کرد.

چرم دانه کامل

مشخصه تعریف چرم دانه کامل ظاهر طبیعی آن است. به هیچ وجه نقصی ندارد، بنابراین در یک نگاه طبیعی به نظر می رسد. چرم دانه کامل اغلب برای اثاث یا لوازم داخلی مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد. چون این نوع چرم در برابر خراش بسیار مقاوم  است. این چرم بوی مشخصی دارد که بیشتر مردم آن را تشخیص می دهند. علاوه بر این، برای حفاظت در برابر لکه ها ترمیم شده است. چرم دانه کامل گرانتر از انواع مختلف چرم موجود است و دارای یک بافت بسیار قوی می باشد.

چرم دانه بالا

در بعضی موارد، سطح چرم دانه کامل ممکن است با شن و ماسه به منظور اصلاح نواقص و حذف لکه ها اصلاح شود. چرم به وجود آمده به عنوان چرم دانه بالا شناخته می شود. با توجه به این فرایند، چرم دانه بالا معمولا یک پوشش پایمال شده روی سطح را به کار می گیرد.

چرم تقسیم شده

هنگامی که پوست یک حیوان از بدن آن جدا و برداشته می شود، می تواند کاملا ضخیم باشد، به طوری که راحت قابل استفاده نیست.فناوری به منظور تقسیم چنین چرمی توسعه داده شده است. این فرایند شامل تقسیم چرم در دو قطعه است. به علت تنش ها و سویه هایی که باید در فرآیند تقسیم انجام شود، چرم شکننده تر شود، اما می توان آن را ترمیم کرد تا قدرت اصلی خود را دوباره به دست گیرد. به علت  پوشش مخفی که در فرایند تقسیم بندی از بین رفته است، اکثر چرم های تقسیم شده برای ساخت بافت هایی به صورت برجسته به کار می روند. همانطور که ممکن است حدس بزنید، چرم تقسیم شده ارزانتر  است، اما نازک تر و شکننده تر از چرم دانه کامل و یا دانه بالا است.

چرم جیر

جیر دارای سطح نرمی است به همین دلیل اغلب برای تولید کیف، کفش و لباس استفاده می شود. از آنجا که چرم جیر از چرم تقسیم شده می آید، بسیار ارزان تر از چرم دانه کامل  و یا دانه بالا است. لازم به ذکر است که چرم جیر در برابر نشت، لکه ها و مایعات مقاوم نیست و به اندازه دیگر انواع چرم با دوام نیست.

چرم بازسازی شده

هنگامی که کیفیت چرم بسیار پایین است و یا حتی زمانی که چرم دوباره تولید می شود، تولید کنندگان یک لایه ضخیم از پلی اورتان را به چرم اضافه می کنند که باعث می شود تا چرم بسیار قوی و بسیار با دوام باشد. لایه پلی اورتان چرم را در برابر مایع، غیر قابل نفوذ می کند و باعث می شود که این نوع چرم برای محیط ثابت و خشن ایده آل باشد. چرم بازسازی شده صاف، مات و ظاهر پلاستیکی دارد، این نوع چرم ارزانتر از چرم واقعی است و  به طور گسترده در رستوران ها استفاده می شود. چرم بازسازی شده معمولا به عنوان چرم واقعی شناخته نمی شود.

چرم مصنوعی

چرم مصنوعی یک چرم جعلی است که از مواد مصنوعی ساخته شده است و بسیار شبیه چرم طبیعی می باشد از این رو اکثر مردم نمی توانند تفاوت بین آنها را تشخیص دهند. چرم مصنوعی نسبت به هر نوع چرم واقعی ارزان تر است. از آنجایی که چرم مصنوعی به طور کامل از مواد مصنوعی ساخته شده است، در بسیاری از موارد مقاوم تر از انواع مختلف چرم است، همچنین می تواند هر رنگ و سبکی به خود بگیرد.

چرم ماده ای است که برای قرن ها توسط انسان استفاده شده است و همواره برای داشتن زیبایی طبیعی در میان پارچه ها، جای خود را حفظ کرده است.

پست قبلی چمدان نرم ( Soft ) یا چمدان سخت ( Hard )
پست بعدی اطلاعات جالب درباره چمدان، کیف شانه ای و کوله پشتی

دیدگاهتان را بنویسید